Najlepszy polski zespół 59. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach
Jeden z najbardziej cenionych chórów akademickich w Polsce. Został założony w 1971 roku i od tego czasu reprezentuje Uniwersytet Gdański w kraju i za granicą. Wielokrotny laureat prestiżowych festiwali, olimpiad chóralnych, a także czołowych nagród oraz grand prix w konkursach międzynarodowych w Polsce i poza jej granicami. Udziałem chóru stały się liczne tournée koncertowe (Chiny, Argentyna, Niemcy, Włochy, Słowenia i Bałkany).
Zespół współpracował z największymi osobowościami muzyki klasycznej i rozrywkowej, m.in. z Krzysztofem Pendereckim, Ennio Morricone, Jeanem-Michelem Jarre’em, Janem A.P. Kaczmarkiem oraz Leszkiem Możdżerem.
W repertuarze chóru szczególne miejsce zajmuje polska literatura chóralna, utwory obcojęzyczne w różnorodnej stylistyce, muzyka oratoryjno-kantatowa, ale także jazz, pop czy rock symfoniczny. W dorobku zespół ma również prawykonania, m.in. kompozycje Anny Rocławskiej-Musiałczyk (2022), Jana A.P. Kaczmarka (2017) czy Leszka Możdżera (2006), także 10 nagranych płyt, a z jego udziałem zostało stworzonych kolejnych sześć.
W ostatnim czasie chór zdobył złote dyplomy i nagrody specjalne na: 59. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach (2024), Międzynarodowym Festiwalu Muzyki im. prof. Józefa Świdra w Cieszynie (2023), IV Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym „Musica in Urbe” w Bydgoszczy (2022) oraz Grand Prix, nagrody i złote medale na XIII International Sacred Music Festival „Silver Bells” w Daugavpils na Łotwie (2019), Paul Casals International Choir Festival and Competition „Canco Mediterrania” w Lloret de Mar (2018) i Andrea Del Verrocchio International Choral Festival we Florencji (2017).
Od 1992 roku dyrygentem i dyrektorem artystycznym Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego jest prof. Marcin Tomczak, a od 2021 roku w chórze funkcje drugiej dyrygentki pełni dr Aneta Majda. Od 2020 roku pianistką akompaniatorem i asystentem prof. Tomczaka jest Filip Cieszyński, a managerką zespołu jest Zofia Bełdzińska.
Aneta Majda – dyrygentka
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Uniwersytetu Gdańskiego (kierunek: logopedia). Uczestniczka wielu międzynarodowych i polskich kursów dyrygenckich oraz warsztatów chóralnych (Szwecja, Singapur, Wielka Brytania, USA, Ekwador, Jamajka, Estonia, Hiszpania, Sri Lanka, Korea Południowa, Indonezja, Włochy). Współpracowała z zespołem muzyki dawnej Cappella Gedanensis, chórem gospel Et In Terra; założycielka chórów kameralnych Kolektyw Wokalny i Chordae Vocales, dyrektorka i wykładowczyni Gdańskiej Szkoły Kantorów oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Od 2013 roku pod jej dyrekcją Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego zdobył liczne nagrody i wyróżnienia na konkursach w Polsce i za granicą, m.in. podczas Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Cracovia Cantans”, Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Andrea del Verrocchio” we Florencji (Grand Prix; 2017), XIII International Sacred Music Festival „Silver Bells” w Daugavpils (Grand Prix; 2019), złote dyplomy na 3th World Virtual Choir Festival w Indonezji (2021), Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Online „Accordo Festivo” oraz IV Ogólnopolskim Konkursie i Festiwalu „Musica in Urbe” w Bydgoszczy (2022). W 2023 roku, podczas IX edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. prof. Józefa Świdra w Cieszynie zdobył m.in statuetkę za najlepsze wykonanie utworu Cantus Gloriosus i nagrodę specjalną za prawykonanie O Lux Beata Trinitas Filipa Cieszyńskiego. 59. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach przyniósł kolejną nagrodę za wykonanie polskiej kompozycji Sine lasy Macieja Małolepszego, nominację do Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu oraz International Choir Festivals in Bratislava.
W uznaniu za wybitne osiągnięcia artystyczne otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2023). W latach 2022 i 2024 Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski przyznał jej Indywidualną Nagrodę I stopnia za osiągnięcia w pracy zawodowej.