Zwycięzca 42. Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy
Zespół został założony w 2009 roku przez Andrzeja Kosendiaka, dyrektora Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, i od początku działalności pracuje pod kierunkiem Małgorzaty Podzielny.
Chór Chłopięcy NFM aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym, koncertując z najlepszymi zespołami oraz dyrygentami, takimi jak: John Eliot Gardiner, Giovanni Antonini, Zubin Mehta, Giancarlo Guerrero, Jacek Kaspszyk. Jest zapraszany do współtworzenia wielu wydarzeń artystycznych odbywających się na przykład w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Wratislavia Cantans” czy Leo Festiwalu, jak również produkcji filmowych, telewizyjnych i teatralnych. Występował w Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji, Gruzji i Japonii.
W dyskografii zespołu znajdują się wydane przez NFM albumy: Salzburska Msza Maryjna (2015) z muzyką Wolfganga Amadeusa Mozarta, Witold Lutosławski. Opera Omnia 07 (2018) z piosenkami dla dzieci, dzieła Marcina Józefa Żebrowskiego pod batutą Andrzeja Kosendiaka (2018), This Day (2019) z muzyką Boba Chilcotta dla dzieci, Światło zimowej nocy (2022) zawierający aranżacje kolęd i pastorałek autorstwa Michała Ziółkowskiego, a także najnowsze dzieło – Filharmonia Pana Kleksa (2023).
Chór zdobył dwa złote dyplomy podczas 55. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach (2020) oraz Gold Prize na 11. World Peace Choral Festival Online Events w Wiedniu (2021). Zespół otrzymał również złoty dyplom i nagrodę specjalną za najwyższą punktację w kategorii chórów dziecięcych i młodzieżowych na Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym odbywającym się w ramach Ogólnopolskiego Forum Chóralistyki „Wrocław Miastem Muzyki” (2021), złoty dyplom w edycji online Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Sakralnej „Dona Nobis Pacem” Polskiego Stowarzyszenia Animatorów Kultury „Kulturalny Koneser” we Wrocławiu (2022), zajął I miejsce podczas konkursu Ohrid Choir Festival w Macedonii (2022) oraz Grand Prix na 42. Ogólnopolskim Konkursie Chórów a Capella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy (2024).
Małgorzata Podzielny – dyrygentka
Doktor habilitowana sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. Pracuje jako profesor uczelni w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie prowadzi klasę dyrygentury chóralnej oraz metodykę prowadzenia chórów dziecięcych z praktyką. Jest absolwentką tej uczelni – Wydziału Edukacji Muzycznej (w klasie dyrygowania Marii Oraczewskiej-Skorek) oraz Wydziału Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii (teoria muzyki). Ukończyła również Podyplomowe Studia Chórmistrzostwa w Bydgoszczy. We wszystkich specjalnościach uzyskała dyplomy z wyróżnieniem. Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Przez 20 lat była dyrygentką Chóru „Con Brio” w Szkole Muzycznej I stopnia im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu. Obecnie prowadzi Zespół Wokalny Rondo (od 2006) oraz jest dyrektorką artystyczną Chóru Chłopięcego NFM i Chóru Dziewczęcego NFM.
W 2014 roku ukazała się jej książka pt. Kształtowanie postawy artystycznej młodego chórzysty wydana przez Akademię Muzyczną we Wrocławiu. Jest również kierowniczką naukową Ogólnopolskich i Międzynarodowych Konferencji „Praca z chórem dziecięcym”, których efektem jest wydanie pod jej redakcją dwóch tomów publikacji pt. Praca z chórem dziecięcym (2019, 2023). Regularnie prowadzi warsztaty i seminaria poświęcone pracy z chórami dziecięcymi i młodzieżowymi.
Za osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne otrzymała 40 nagród indywidualnych, między innymi Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Nagrodę II stopnia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak również Brązowy Krzyż Zasługi. Jest laureatką Wrocławskiej Nagrody Artystycznej 2023 w kategorii muzyka poważna.
Jej zespoły są laureatami dziewięćdziesięciu różnych konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych, podczas których otrzymały ponad 120 nagród – na przykład kierowany przez nią wrocławski Zespół Wokalny Rondo zdobył dwukrotnie Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu w latach 2019, 2022.