Zwycięzcy 34. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi
Zespół powstał w 2006 roku z inicjatywy obecnego dyrygenta Andrzeja Korzeniowskiego. Poprzez swoją działalność kontynuuje wielowiekową tradycję muzyczną Katedry na Wawelu – w repertuarze zespołu znajdują się kompozycje wokalno-instrumentalne oraz a cappella od renesansu po XXI wiek. Chór prowadzi ożywioną działalność koncertową, także w ramach prestiżowych festiwali muzycznych, takich jak 50. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej w Loreto, XIV Letni Festiwal Opery Krakowskiej, 45. Międzynarodowy Festiwal Organowy w Koszalinie, 22. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, XXIV Festiwal w Vác, I Wambierzyckie Spotkania Muzyczne im. I. Reimanna, Dni Muzyki Chóralnej w Garwolinie czy 34. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi. W 2015 roku zespół wziął udział w projekcji filmu „Metropolis” Fritza Langa (muzyka Abla Korzeniowskiego wykonana na żywo), w 2016 uświetnił śpiewem wizytę Papieża Franciszka w Katedrze na Wawelu, a w 2021 włączył się w obchody pięćsetlecia Królewskiego Dzwonu „Zygmunt”, wykonując Mszę C-dur „Koronacyjną” KV 317 W.A. Mozarta. Formacja ma również na koncie wiele nagrań płytowych, w tym zrealizowaną w 2021 roku sesję monograficzną z utworami Klaudii Rabiegi.
Chór Mieszany Katedry Wawelskiej jest laureatem szeregu nagród, w tym I miejsca w VIII Ogólnopolskim Konkursie Caecilianum, Grand Prix VI Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej Metropolii Górnośląskiej, I miejsca w kategorii chórów mieszanych na V Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Cantate Domino”, I miejsca w kategorii muzyka sakralna na Krakowskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym, II miejsca na Ogólnopolskim Turnieju Chórów „Legnica Cantat” 43, Złotego Dyplomu i II miejsca na Ogólnopolskim Turnieju Chórów „Legnica Cantat” 50 oraz Grand Prix i Nagrody Specjalnej Prezesa Rady Chórów Kaszubskich na 34. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi.
W specyfikę działalności zespołu wpisana jest także współpraca z polskimi instytucjami kultury, takimi jak Filharmonie: Krakowska, Podkarpacka, Częstochowska i Śląska, Opera Krakowska, Krakowska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej czy Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (nagranie ścieżki dźwiękowej i udział w spektaklu „SMOK!” na Dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu w 2019 roku). Chór regularnie współpracuje także z Akademią Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
Repertuar konkursowy:
1. Richte mich, Gott z cyklu 3 Psalmy op. 73 nr 2 – muz. Felix Mendelssohn-Bartholdy, sł. Ps 43
2. Sicut lilium inter spinas – muz. Marek Raczyński, sł. PnP 2, 2
3. Ubi caritas – muz. Klaudia Rabiega sł. Anonim, IX/X w.
4. Pieśń Cherubinów – muz. Henryk Jan Botor, sł. wg tekstów św. Jana Chryzostoma i św. Bazylego Wielkiego
5. Fatise kolo – opr. Ivan Markovic, muz. i sł. tradycyjna pieśń serbska
6. Baba yetu – muz. Christopher Tin, sł. modlitwa Ojcze nasz w języku suahili
Andrzej Korzeniowski – dyrygent
Chórmistrz, wykładowca akademicki, doktor sztuk muzycznych, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Umiejętności dyrygenckie kształcił także podczas kursów mistrzowskich dyrygentury symfonicznej prowadzonych przez Jerzego Salwarowskiego i Gabriela Chmurę. Współpracował z wieloma renomowanymi orkiestrami oraz zespołami chóralnymi, w tym z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną, Państwowym Chórem Filharmonii w Mińsku, Chórem Chłopięcym Filharmonii Krakowskiej i Chórem Polskiego Radia w Krakowie. W swoim dorobku ma ponad 800 koncertów poprowadzonych w kilku krajach Europy (Polska, Ukraina, Litwa, Francja, Hiszpania, Włochy, Watykan), a także nagrania muzyki teatralnej i filmowej zarówno do produkcji polskich, jak i zagranicznych. W latach 2007 i 2009 otrzymał wyróżnienia dla najlepszego dyrygenta w ramach IV i VI Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej Metropolii Górnośląskiej w Żorach, a w 2022 został laureatem nagrody specjalnej dla najlepszego dyrygenta przyznanej przez jury konkursu zespołów chóralnych 34. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi.
Obecnie jest kierownikiem artystycznym chórów katedralnych w Krakowie, w tym założonego przez siebie w 2006 roku Chóru Mieszanego Katedry Wawelskiej. Równolegle zajmuje się działalnością pedagogiczną, prowadząc klasę dyrygentury chóralnej na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, gdzie od 2016 roku pełni także funkcję prodziekana.