Zwycięzcy XXI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie
Zespół istnieje od 19 lat i tworzy go niemal stu chórzystów. Reprezentuje Szczecin na największych estradach świata (m.in. w Japonii, Tajwanie, Kanadzie, Ekwadorze, Malcie, Turcji, Macedonii, Hiszpanii), jest wizytówką miasta i regionu, szerząc chóralne i morskie tradycje; ma na swoim koncie setki koncertów, kilkanaście międzynarodowych tournée, kilkadziesiąt głównych nagród uzyskanych na prestiżowych festiwalach chóralnych w kraju i za granicą.
Tylko przez ostatnie 10 lat chór zdobył blisko 80 głównych nagród na najważniejszych międzynarodowych konkursach, w tym 13 Grand Prix (m.in. na Tajwanie, we Włoszech, w Czechach, Słowacji czy na Litwie), 47 Złotych Medali, a także otrzymał liczne nagrody uznaniowe instytucji kultury. Poprzez swoją działalność, pasję i zaangażowanie zespół wykreował szeroko rozpoznawalny, charakterystyczny dla siebie wizerunek, za co w roku 2019 został odznaczony honorowym tytułem Ambasadora Szczecina.
Chór dokonał kilkudziesięciu prapremierowych wykonań utworów uznanych polskich kompozytorów, szczególnie propagując tematykę marynistyczną. Grupa bierze udział w realizacji projektów telewizyjnych oraz radiowych, jest również zapraszana do współpracy z wybitnymi artystami polskiej i zagranicznej sceny muzycznej. Oprócz intensywnej działalności artystycznej zespół ma na koncie 8 CD, 15 teledysków, jest także twórcą nowatorskiego, autorskiego projektu „Wspólne Brzmienia”, łączącego chóralistykę z odmiennymi gatunkami muzyki. W ośmiu różnorodnych edycjach festiwalu wystąpili m.in.: Grzegorz Turnau, Kroke, Kayah, Dorota Miśkiewicz, Grupa MoCarta, Ireneusz Krosny, Mikromusic, Kuba Badach, Smolik, Skubas, Fisz Emade Tworzywo.
Repertuar konkursowy:
1. I see the sea – muz. i sł. Zuzanna Falkowska
2. Deszcz na morzu – muz. Marek Raczyński, sł. Krzysztof Kamil Baczyński
3. The Conversion of Saul – muz. i sł. Z. Randall Stroope (tekst na podstawie Dz 9, 1-19)
4. The Sound of the Sea – muz. Anna Rocławska-Musiałczyk, sł. Henry Wadsworth Longfellow (prawykonanie)
5. Hentakan Jiwa – muz. i sł. Ken Steven
Sylwia Fabiańczyk-Makuch – dyrygentka
Założycielka i dyrygentka Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie (do niedawna Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie), z którym od 19 lat koncertuje, z pasją propagując sztukę chóralną oraz zdobywając liczne nagrody w kraju i za granicą. Założycielka i kierowniczka artystyczna zespołu wokalnego Pomerania Singers, z którym prezentuje się na znaczących wydarzeniach artystycznych miasta i regionu, współpracując z najważniejszymi instytucjami artystycznymi. Dyrektorka Centrum Kultury Akademickiej Politechniki Morskiej w Szczecinie, dyrektorka artystyczna i pomysłodawczyni autorskiego projektu „Wspólne Brzmienia”, dyrektorka artystyczna szczecińskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, jurorka przeglądów chóralnych.
Za osiągnięcia artystyczne otrzymała wiele nagród indywidualnych, m.in:
- Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania (2015)
- nagrody rektorskie Akademii Morskiej w Szczecinie (2012, 2015)
- Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk artystycznych (2017)
- nagrody indywidualne dla najlepszego dyrygenta festiwalu – dyplom dla jednego z 10 najlepszych dyrygentów festiwalu World Choir Festival – Hong Kong (Chiny) 2021, Barczewo 2022, Lublin 2017, Legnica 2017, Bratysława 2016, Praga 2014, Głogów 2012, Chełmno 2010
- Krzyż Zasługi Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej (2019)
- Złotą Odznakę Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (2019)
- Srebrny Krzyż Zasługi (2019)
- honorowy tytuł Ambasadora Szczecina (2019)
- Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2019)
- nagrodę w plebiscycie „Magnolie Biznesu” w kategorii „Z miłości do Szczecina” (2021)
- medal honorowy Akademii Morskiej w Szczecinie (2022)
- nagrodę „Proarte” Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury (2022).