

fot. Michał Mazurkiewicz
Ukończył trzy kierunki studiów na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina: dyrygenturę chóralną (klasa prof. Violetty Bieleckiej), kompozycję (klasa prof. Pawła Łukaszewskiego) oraz dyrygenturę symfoniczno-operową (klasa prof. Tomasza Bugaja), a także Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Podyplomowe Studia Menadżer Muzyki.
Jest laureatem konkursów kompozytorskich i chóralnych o randze międzynarodowej i ogólnopolskiej. Jego kompozycje ukazały się drukiem w wydawnictwach takich jak Schott Music, PWM, Chopin University Press i wykonywane są na festiwalach i konkursach w Polsce i za granicą przez czołowe zespoły, m.in. Polski Chór Kameralny, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Chór Narodowego Forum Muzyki, Poznański Chór Kameralny, Białostocki Chór Żeński czy Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego.
Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Dongsan Research Foundation. W latach 2016-2022 był dyrygentem Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie – z tym zespołem zdobył m.in. Grand Prix IV Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej „Music Everywhere”. Był pomysłodawcą i dyrektorem Konkursu Kompozytorskiego JP2 na utwór chóralny do słów Jana Pawła II oraz dokonał prawykonania nagrodzonych kompozycji na Zamku Królewskim w Warszawie.
Aktywnie współpracuje z organizatorami ogólnopolskiego projektu Akademia Chóralna, tworząc nowe kompozycje na chóry dziecięce i młodzieżowe. W swojej muzyce łączy radość wspólnego śpiewu z nieszablonowymi pomysłami kompozytorskimi, co przekłada się na unikatowy język muzyczny. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmują utwory sakralne a cappella oraz kompozycje wokalno-instrumentalne m.in. Litania do św. Jana Pawła II, Zagrajmy w muzykę! Wkrótce nakładem Chopin University Press ukaże się płyta z najnowszym cyklem Antiphonae na chór żeński, fortepian i perkusję, opartym na siedmiu wielkich antyfonach adwentowych.
Aktywność kompozytorską i dyrygencką łączy z działalnością pedagogiczną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina – Filii w Białymstoku. Jest członkiem Akademii Fonograficznej oraz prezesem Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej „Cantica Cantamus”.
Warsztaty Chóralne inspiracje muzyką ludową. Co siedzi w mojej muzyce?
Pieśni ludowe to nie tylko melodia, rytm i tekst. Pod warstwą zastygniętego czasu tętnią wciąż żywe emocje – pieśń staje się arką, w której jak w skarbcu złożono najcenniejsze przeżycia i doświadczenia. Na warsztatach prowadzonych przez Jana Krutula dowiemy się, w jaki sposób kompozytor czerpie z tego wciąż żywego źródła.